Srch je moderní obec, ležící 6km severním směrem od Pardubic. Poloha obce mezi Pardubicemi a Hradcem Králové přilákala a stále láká občany z poměrně širokého okolí k výstavbě rodinných domků. Počet obyvatel a rozvoj obce neustále roste.

K obci Srch patří i místní části Hrádek a Pohránov. Centrem obcí je Srch, kde je také sídlo obecního úřadu. Obce dohromady čítají 1.600 obyvatel s celkovým počtem 630 čísel popisných (Srch 500, Hrádek 79, Pohránov 51).

V obci Srch je mateřská školka pro 52 dětí a malotřídní základní škola pro 75 školáků (pět tříd).

Dopravní obslužnost je zajištěna ve spolupráci s Dopravním podnikem města Pardubic spojem č.17, který jezdí v hodinových intervalech. K jízdě ze Srchu do Pardubic lze navíc využít „linkový“ autobus na trase Osice-Pardubice.

Místní občané mohou navštěvovat celkem pět restaurací (čtyři v Srchu, jedna v Hrádku). Kulturní vyžití zajišťují spolky SDH, FC Titanic Srch (fotbal), Rybáři Srch, Sokol Srch, SK Srch (pořadatel běžeckých závodů).

Zájemci o sportovní vyžití využívají v Srchu tenisový kurt, multifunkční hřiště, posilovací prvky a v zimním období tělocvičnu.
Ve všech místních částech jsou instalována dětská hřiště s množstvím atrakcí.

Dominantou obce je kulturní památka – Studna pánů z Pernštejna, pocházející z roku 1515, kterou zde nechali postavit páni z Pernštejna. Z této studny byla podle legendy voda odváděna dřevěným potrubím (i pod řekou Labe) do kašny na pardubickém náměstí a do zámku.

Územní plán Obce Srch

stáhnout